Види матеріалів для трикотажних виробів та догляд за ними

Вибираючи та замовляючи виріб, хочеться не тільки грамотно підібрати модель, а й матеріал, з якого вона виготовляється. Непогано було б розумітися на його якості та властивостях. Саме в цьому ми зараз Вам допоможемо.

Отже, види матеріалів, з яких виготовляють трикотажні вироби:

Бавовна.

Бавовняна пряжа відноситься до так званої літньої пряжі завдяки низькому ефекту зігрівання. Бавовна – це пряжа натурального рослинного походження. Він має високу зносостійкість, добре вбирає вологу, на ньому не з'являється катишків. Вироби з бавовни гігієнічні, гігроскопічні та практично не вигорають. Пряжа дуже добре фарбується, завдяки чому можна досягати яскравих кольорів. Бавовняна нитка має певний блиск завдяки спеціальній лужній обробці. Бавовняні вироби дуже зручні, м'які та практичні. Бавовна набагато міцніша за вовну, хоча вона менш міцна, ніж вироби з льону. Бавовну часто використовують у складі сумішових пряж (з вовною або акрилом). Речі з бавовни схильні до усадки, після прання довго сохнуть. Не рекомендують сушити речі з бавовни в пральних машинах або сушильних автоматах, щоб уникнути сильної усадки! Виріб із кольорової бавовни стирають - за температури до 60 градусів, тонка кольорова білизна - за температури до 40 градусів.

Льон.

Льон - пряжа натурального рослинного походження з унікальними властивостями. З льону виходить досить міцна пряжа, яка набагато краще бавовни вбирає вологу і швидше висихає після прання. У спеку вироби з льону охолоджують, у прохолодну — гріють. Льняний одяг можна носити навіть узимку. Недоліком лляної пряжі є те, що її складно фарбувати, і, відповідно, це не дає отримувати різноманітні колірні гами лляних виробів. Також лляні вироби сильно мнуться. Прати краще при температурі 40 градусів у ручному або щадному режимі.

Шовк

Шовк – натуральна пряжа. Вважається, що натуральний шовк – це одна з найдорожчих пряж у світі. Хоча в міжнародній практиці шовком називають усі види блискучих шовковистих ниток, наприклад: натуральний шовк, капроновий, ацетатний, віскозний… Шовкова пряжа дуже міцна, швидко вбирає вологу, м'яку, добре офарблює. Шовк може швидко втратити свої властивості під дією сонячних променів та лужних розчинів. Щоб після прання шовкові речі знову набули свого яскравого кольору, їх попестить у холодній воді з додаванням оцту. У жодному разі не можна віджимати або скручувати вироби із шовку! Прасувати можна тільки з виворітного боку у вологому стані.

Ангора.

Ангорську шерсть одержують від кроликів ангорської породи. Ангорка – дуже пухнаста зимова пряжа. Найкраще використовувати її разом з іншими видами пряжі, наприклад з вовною. Речі виходять дуже теплими та м'якими. Прикро, але вироби із ангорової пряжі з часом "облазять". Ангору не можна прати, необхідно намагатися запобігти їх намокання. залишається лише піддавати речі хімічному чищенню.

Мохер.

Мохер - пряжа натурального походження, яку одержують із козячого волосся. Натуральний мохер дорогий, тому його прядуть із вовною або штучними нитками (акрилом, поліамідом та іншими). Вироби з мохера практичні та теплі. Мохер добре забарвлюється. При правильному та дбайливому догляді довго зберігає свої властивості. Прати мохерові речі слід у воді кімнатної температури з використанням м'якого шампуню.

Вовна.

При згадці про шерсть стає тепліше. Вироби з вовни дуже теплі. Шерсть – пряжа тваринного походження. Її одержують із вовни вівці, верблюда, кози, лами, кролика, і навіть собаки. Вовняна пряжа набагато легша, ніж рослинна і більш еластична. Вовняні вироби гігроскопічні, повільно намокають у вологому середовищі, погано змінюються. Натомість на них утворюються катишки. Це один із головних недоліків. Вовняні речі вимагають дбайливого догляду. Для них застосовується тільки ручне прання, без затирання, викручування. Після прання виріб злегка віджимають, розкладають на рушник і скручують валиком для вбирання вологи. Після 5-10 хвилин виріб можна сушити на рівній поверхні. У жодному разі не вивішувати на балкон!

Мериносова вовна.

Мериносова шерсть - пряжа, що отримується з шерсті овець породи мериноса, зістрижена з холки. Мериносову пряжу ідеально використовуватиме виготовлення дитячих речей завдяки її м'якості. Вона не дратуватиме шкіру дитини. Догляд за виробами з мериносової вовни такий самий, як і за вовняними виробами.

Альпака.

Альпака - пряжа, що отримується з вовни альпаки та лами. Вона досить жорстка, тому її прядуть з іншими видами пряжі. Пряжа з альпаки дорога, але має незаперечну гідність. Завдяки довгим волокнам вона не звалюється і не скочується. Цю пряжу не рекомендують для в'язання дитячих речей, оскільки вона колюча.

Кашемір.

Пряжа дуже легка, тепла та м'яка. Кашемір дуже сприйнятлива до тертя та утворення катишків, тому в чистому вигляді його практично не знайти. Як правило, його змішують із вовняним волокном у різних пропорціях.

Мікрофібра.

Мікрофібра - це пряжа нового покоління, бархатиста, дуже міцна, добре пропускає повітря. Виготовлятися або зі 100% поліестеру, або з додаванням бавовни. Ці волокна в десять разів тонші за волокна натурального шовку, у тридцять — бавовни, у сорок — натуральну шерсть і в сто разів — людське волосся.

Віскоза.

Віскоза - натуральне волокно, отримане хімічним шляхом - це целюлоза без будь-яких домішок. Основні якості віскози: приємна на дотик, гігроскопічна, повітропроникна. Добре і інтенсивно фарбується, завдяки чому виходять вироби яскравих кольорів. Зазвичай віскоза входить до складу пряжі з бавовною, вовною, мохером, покращуючи їх позитивні якості. Вироби з віскози добре поглинають вологу, але в мокрому стані втрачають міцність, тому вимагають особливо дбайливого прання за невеликої температури (близько 30 градусів). Найкраще підійде ручне прання, але тих, кого воно не влаштовує, можуть використовувати щадний режим пральної машинки. Гладять віскозу в режимі "шовку" вологою або через вологу тканину.

Акрил.

Пряжа з акрилу – синтетичного походження. Але вона має низку переваг. Акрил дуже гігієнічний, приємний на дотик, добре вбирає вологу та пропускає повітря. Іноді його називають штучною вовною, завдяки його здатності зберігати тепло. Акрилова пряжа добре піддається фарбуванню, завдяки чому ми можемо спостерігати її в різних красивих кольорах. Речі з акрилу практично не обростають катишками, не звалюються. Вироби з акрилу стирають вручну універсальними миючими засобами, що не містять відбілювачів, при 40°С, попестить у теплій, потім у холодній воді. Віджимати їх слід легкими рухами без викручування. Сушити так само, як і вовняні вироби. Прасувати через вологу тканину праскою при t не більше 110 градусів. Допускається хімічне чищення.

Еластан.

Сильно розтяжне волокно, відоме переважно як "лайкра". Рідко використовується у чистому вигляді, додається до інших волокон. В результаті тканини стають еластичними і неминучими. Еластан – міцне волокно. Стирають тканини з еластановими волокнами порошками для тонких тканин. У сушильному пристрої сушити не можна. Температура прання та прасування трикотажного одягу залежить від того, які волокна входять до Вашої суміші.